Η απαισιοδοξία είναι το κυρίαρχο συναίσθημα σε δημοσκόπηση της ALCO που παρουσιάστηκε στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων του ALPHA, η πλειοψηφία των ερωτηθέντων αναμένει ότι το 2024 θα είναι «ίδια κακό» ή ακόμα και χειρότερο από το 2023.
Τα οικονομικά προβλήματα, η ακρίβεια και η εγκληματικότητα είναι οι βασικοί φόβοι, στην πλειοψηφία των ερωτηθέντων. Παρά όμως τους φόβους των ερωτηθέντων για το μέλλον, η Ν.Δ. διατηρείται πρώτη, όσον αφορά την πρόθεση ψήφου. Το ΠΑΣΟΚ δείχνει να “πιάνει” στη δεύτερη θέση, αφήνοντας τρίτο τον ΣΥΡΙΖΑ.
![](https://verso.gr/wp-content/uploads/2024/01/dimoskopisi-Alco_080124-3.jpg-1.webp)
![](https://verso.gr/wp-content/uploads/2024/01/dimoskopisi-Alco_080124-1.jpg.webp)
![](https://verso.gr/wp-content/uploads/2024/01/dimoskopisi-Alco_080124-2.jpg.webp)
![](https://verso.gr/wp-content/uploads/2024/01/dimoskopisi-Alco_080124-6.jpg.webp)